Our Team

Team
Location

Executive Team

David Cygielman

Founder and Chief Executive Officer

Robert Dorsey

Chief Financial and Administrative Officer

Raanan Eliaz

Senior Vice President, Global Development

Tiffany Harris

Chief Program Officer

Jen Kraus Rosen

Chief Advancement Officer

Ivy Berman

Executive Assistant to the CEO & Board

Julie Murray

Executive Assistant to the CAO & CPO

House Support

Gabrielle Adler

Director, House and Pod Operations & Strategy

Sonya

RSJ Community Manager

Megan Bernard

Associate Director, House Programs

Stacy Bernstein

Midwest Community Manager

Janese Cassel

Program Coordinator, House & Pod Support

Jason Druyan

Southwest Community Manager

Alexis Einhorn

Associate Director, Global Communities

Joshua Goldberg

Director, Expansion

Olivia Hazlett

Mid-Atlantic Associate Community Manager

Miranda Holmes

Pod Manager

Jake House

Northwest Community Manager

Harry Kelly

Global Community Manager

Maria Kos

Global Community Manager

Vale Levin

Latin America Community Manager

Luciano Martinez

Associate Director, House & Pod Support

Shaanan Miller

Program Coordinator, House & Pod Support

Danniell Nadiv

Senior Director, North America Houses & Pods

Albert Closas Oliveras

Pod Manager

David Pasmanik

Pod Manager

Mollie Rose

Southern Community Manager

Michael

RSJ Community Manager

Michele Schulman

New York Sr. Community Manager

Eva Srut

Director, Global Communities

Yana Tolmacheva

Senior Director, RSJ Programming

Adena Walker

Eastern Community Manager

Tanya Zaytseva

N.A. RSJ Community Manager

Moishe House Without Walls

Eugenia Gentsis

Program Specialist, MHWOW-Global Communities

Alyssa Gorenberg

Director, MHWOW

Max Mandel

Program Specialist, MHWOW

Evan Richter

Program Specialist, MHWOW

Ziva Swire

Sr. Program Specialist, MHWOW Operations

Immersive Learning

Ali Gugerty

Director, Immersive Experiences

Josh Neirman

Immersive Experiences Program Manager

Chelsea Levron

Retreats Specialist

Dan Hammerman

Senior Administrative Assistant

Jessica Herrmann

Director, Jewish Service Learning

Elyssa Hurwitz

Jewish Educator

Elina Kurakin

Sr. Program Specialist, Camp Nai Nai Nai

Celia Perez

Senior Program Specialist, Immersive Experiences

Zina Segal

Sr. Director, Jewish Education Department

Faustine Sigal

International Director, Jewish Education

Yulia

RSJ Jewish Educator

Base

Matt Bonney-Cohen

Program Director, Base

Rabbi Adam Gindea

Base Rabbi

Rabbi Joel Goldstein

Based-In Rabbi

Rabbi Lonnie Kleinman

Based-In Rabbi

Faith Leener

Executive Director, Base

Rabbi Frankie Sandmel

Base Rabbi

Rabbi Sion Setton

Based-In Rabbi

Rabbi Dave Yedid

Base Rabbi

Rabbi Noah Westreich

Based-In Rabbi

Development Team

Eliana Budoff

Senior Grants Specialist

Lisa Marx Cotherman

Senior Grants Manager

Star Crawford

Development Operations Data & Systems Specialist

Lander Gold

Associate Vice President of Advancement

Julie Josipovich

Senior Grants Manager

Liz Naman

Senior Director, Development Operations

Dave Press

Senior Director of Advancement

Diane Radloff

Associate Director, Development Operations

Josh Traulsen

Alumni Relations Director

Nicole Tafoya

West Coast Director of Advancement

Katya Zhuravleva

Sr. Administrative Assistant, Global Development

Business & Finance

Wesley Dayhoff

Accounts Payable Associate

Rachel Fruchtman

Sr. Director, Financial Planning & Analysis

Willretta D. Linton

Associate Director of Accounting

Caity Murphy

Director of Finance

Maura Schmitz

Financial Analyst I

Richard Smith-Beverly

Accounts Payable Associate

Human Resources

Ann Baumgarten

Chief Human Resources Officer

Marina Braginsky

Senior Human Resources Recruiter

William Thompson, Jr.

Senior HR Business Partner

Marketing and Communications

Lauren Gutin

Marketing Specialist

Loán Lake

Senior Communications Manager

Open Dor Project & The Jewish Learning Collaborative

Rabbi Ana Bonnheim

Founding Executive Director, Jewish Learning Collaborative

Avidan Halivni

Jewish Learning Collaborative Program Manager

Daria Saprykina

JLC Data & Operations Specialist

Programming

Cassie Perez

Strategic Program Partnerships Director

Rabbi Ari Perten

VP, Programming

Research & Development

Shula Ornstein

Research & Development Specialist

Technology

Kris Leonard

IT Director

Contributing Consultants

Miriam Anzovin

Artist in Residence

Rabbi Loren Berman

Jewish Life Specialist

BPM

Rachel Dubowe

West Coast Jewish Life Specialist

Dimitry Ekshtut

Educator, Base

GRF CPAs & Advisors

James Heeger

Consultant

David Heilbron

Midwest Jewish Life Specialist

Rachel Raz

East Coast Jewish Life Specialist

Interested in joining the team? Check out our open positions here!