Prague

About Us

Shalom from Prague! Moishe House Prague was founded in September 2014 and we are delighted to join the large family of Moishe Houses worldwide. We will welcome you in a nice apartment where you can come for Shabbat dinner or other Jewish holidays celebrations, to watch movies, to have meaningful discussions over different Jewish topics or just have a coffee with your friends. We are looking forward to seeing you here!


Pražský Moishe House byl založen v září 2014 a máme radost, žedostali možnost připojit se k početné celosvětové komunitě Moishe Housů.Rádi vás přivítáme v příjemném prostředí bytu, který se nachází v centru Prahy. Můžete přijít na šabatovou večeři, oslavy židovských svátků,na promítání filmů, diskutovat o různých tématech a nebo prostě jen na kávu s kamarády.Webové stránky projektu na: www.moishehouse.orgMoc se těšíme, že k nám brzy zavítáte!

Calendar

Our Residents

Anna Bendová

Favorite Holiday
Chanuka
Hometown
Prague
Profession
Journalist

Eduard Schlesinger

Favorite Holiday
Rosh Hashanah
Hometown
Trenčín, Slovakia
Profession
Corporate Banker

Hana Sikova

Favorite Holiday
Passover
Hometown
Prague
Profession
Student

Contact

Get In Touch

Sponsors

Generously sponsored by: The American Jewish Joint Distribution Committee (JDC) Also supported by: Židovská obec v Praze, Moishe House International Fund, and local supporters through the annual resident-driven WE ARE Campaign This project is implemented with the financial support of the European Jewish Fund

House Contact
reCAPTCHA