Prague

About Us

Shalom from Prague! Moishe House Prague was founded in September 2014 and we are delighted to join the large family of Moishe Houses worldwide. We will welcome you in a nice apartment where you can come for Shabbat dinner or other Jewish holidays celebrations, to watch movies, to have meaningful discussions over different Jewish topics or just have a coffee with your friends. We are looking forward to seeing you here!


Pražský Moishe House byl založen v září 2014 a máme radost, žedostali možnost připojit se k početné celosvětové komunitě Moishe Housů.Rádi vás přivítáme v příjemném prostředí bytu, který se nachází v centru Prahy. Můžete přijít na šabatovou večeři, oslavy židovských svátků,na promítání filmů, diskutovat o různých tématech a nebo prostě jen na kávu s kamarády.Webové stránky projektu na: www.moishehouse.orgMoc se těšíme, že k nám brzy zavítáte!

Calendar

Our Residents

Zuzana Brodová

Favorite Holiday
Shabbat & Pesach
Hometown
Prague, CZ
Profession
Shop Assistant at the Jewish Museum

Benjamin Gonzalez

Favorite Holiday
Rosh Hashanah
Hometown
Harlingen, Texas
Profession
Analyst

Josef Kdolský

Favorite Holiday
Tu Bishvat
Hometown
Kadaň, Czech Republic
Profession
Student

Contact

Get In Touch

Sponsors

Generously Supported By: American Jewish Joint Distribution Committee (JDC), Židovská obec v Praze and Moishe House International Fund Also Supported By: Young adult community builders giving back through our alumni Ambassador Circle and annual resident-driven WE ARE Campaign This project has been funded by the Kantor Foundation and delivered with the support of the European Jewish Fund.

House Contact
Please include the name of the house or pod you are inquiring about
reCAPTCHA

Follow Moishe House